Vi på Pågen älskar bröd och det präglar allt vi gör. Våra produkter finns hos många människor både morgon, middag och kväll.
Ett förtroende vi ser ödmjukt på och som vi arbetar för att upprätthålla varenda dag. Att baka med kärlek betyder för oss att ha omtanke om råvaror, om våra medarbetare, om våra konsumenter och om våra gemensamma resurser.
Pågen har bakat bröd i över 140 år och vi delar gärna med oss av vår kunskap kring bröd och bakning – allt från matnyttiga tips för hemmabagaren till intressanta fakta om bröd, förvaring och hälsoaspekter.
Våra härliga recept ger dig uppslag till dagens alla måltider och idéer på hur man kan ta tillvara bröd som börjar bli gammalt.
Vi gillar alla olika - och det är det som är så härligt. Pågen vill vara en hjälpande hand till en vardag fylld av goda stunder och smaker. Våra bröd gör alla måltider bättre. Därför har vi allt från nyckelhålsmärkta, osötade bröd till Gifflar och skorpor. Hos oss finns något för alla.
Du älskar bröd, du älskar pizza – gör enkla pizzamuffins genom att ta vara på JätteFranska eller ett annat gott bröd! Perfekt mellanmål eller festligt snacks.
Börja med att kavla ut brödskivorna tunt. Skär sedan en skåra diagonalt från två av hörnen en bit in (inte hela vägen till mitten) på vardera skiva.
Skär ölkorven så du får små runda mynt.
Lägg ner bröden i muffinsformen, vik över kanterna så bröden går omlott.
Lägg ner tomatsåsen i brödmuffinsen. Pensla gärna lite uppåt kanterna också. Lägg sedan ner rikligt med riven ost och toppa med salami och torkad oregano.
Pensla kanterna av brödmuffinsen med lite smält smör
Ställ in i ugnen i ca 15-20 minuter
Servera! Om du vill göra dem lite extra piffiga kan du gärna toppa med några små knippen färsk basilika!